Blog

Kabuktaki Hayalet, Ghost in the Shell 2017 Live Action Movie incelemesi / Spoiler içerir/

ghost_in_the_shell_ver9_xlg.jpg

Merhabalar,

Gün itibarı ile Kabuktaki Hayalet filmini izlemiş bulunuyorum, sizinle film hakkındaki görüşlerimi paylaşayım;

Öncelikle elimden geldiği kadar 1995 orijinal Anime’den bağımsız bir şekilde değerlendirmeye çalışacağımı belirtmek isterim ..

GItS oldukça iyi bir aksiyon filmi. Hele hele imax sinemada izlenince tadından doyulmuyor. Müthiş kamera açıları, ağır çekimler karakterlerin karizmatik hal ve hareketleri ile birleşince görsel şölene dönüşüyor.

Filmin atmosferi fena değil, sizi hikayeye çekiyor, şehir dizaynı, yüksek binalar hologram reklamlar hoş . Müziklerde fena durmuyor.

Film vizyona girmeden önce çoğu kişi Scarlett Johansson’un binbaşı rolüne uygun olmayacağını düşünüyordu. Filmi izledikten sonra da fikrini değiştirmeyenlerin sayısı fazla, fakat ben öyle düşünmüyorum bence gayet iyi olmuş, role yakışmış. Gözlerini kırpıştırmasa daha iyi olurdu ama, anlaşılan yönetmen bunun üzerinde çok durmamış .  Batou rolündeki Pilou Asbæk ve Aramaki rolündeki  Takeshi Kitano iyi oynamışlar. Diğerleri bana vasat geldi.

Gelelim bu tür filmlerde benim için en önemli konuya; hikaye.  Bu noktadan sonra yazımın başından beri yapmamaya çalıştığım  2017 filmi, 1995 anime ile yavaş yavaş karşılaştırmaya başlamamamız gerekecek.

Film Ghost in The Shell evrenini harmanlamış içinden belli sahneleri, belli konuları neredeyse birebir almış ama ortaya çok basit bir hikaye çıkarmış. Ya ben izleyiciyi ne yorucam, aksiyonsa aksiyon, karizmaysa karizma, izlesinler sinemadan kafaları rahat çıksınlar demiş. Olağanüstü hikayesi ile kült olabilecekken maalesef gişe filmi olarak kalmış.

Binbaşı Mira Killian ( !? ) , hikayemiz başladığında bir sene önce vücudu parçalanmış bir bedenden alınmış beyin ile oluşturulan savaşçı cyborg  olarak karşımıza çıkıyor. Hükümetin yeni süper silahı , Section 9 adı verilen terörle mücadele şubesinde Şef Aramaki’den sonra 2. yetkili. Süper bi robot yaptık bunu hemen binbaşı yapalım demişler. Aslında gerçek binbaşımız  Anime evreninde o unvana kavuşmak için yıllar boyunca orduda görev yapıyor. Hikaye kaygısı olmayınca böyle hatalar da çok oluyor elbette.

Anime de en ön planda duran Ghost kavramı burada alelacele seyirciye anlatılıyor ama hikayede yerine oturmuyor. Mira nın derdi  ölmeden önce kim olduğunu sorgulaması ile başlıyor. Kim olduğunu öğrenince de bizi insan yapan hatıralarımız değil şu anda ne yaptığımızdır falan oluyor. Animedeki Binbaşımız Motoko Kusanagi, kim değil ne olduğunu sorguluyor. Ghost basitçe insanı insan yapan şey , onu üretilmiş bir  makineden ayıran kavramların tümü anlamına geliyor. Animede sadece bir elma büyüklüğünde beyni gerçek insana ait olan, diğer bütün parçaları üretilmiş olan binbaşının kendini sorgulamasının derinliği ile Mira’nın ölmeden önce kim olduğunu bulmaya çalışma sancıları arasında dağlar kadar fark var oluşuyor. Konu ile ilgili söylenecek çok şey var uzatmayayım..

Sonuç olarak film kesinlikle sinemada izlemeye değer. Özellikle IMAX 3D ile inanılmaz. Görsel bir şölen. Filmi izlemeden önce 1995 Anime filmini izlerseniz yeni filmle daha kalın bir gönül bağı kurabilirsiniz. Türkiye’de filmi ilk üç gün 108 bin kişi izlemiş. Sizi de bekleriz, iyi seyirler.

 

 

 

Reklamlar

Diş Sağlığı Merkezlerinden Faydalanma Rehberi

Sağlık bakanlığı.png

Merhabalar,

Diş sağlığı en önemli sağlık kalemlerinden biri olmasına rağmen, birçok özel sağlık sigortası şirketi  bu hizmeti  kapsam dışı bırakmakta. Bu durum da özel diş sağlığı merkezlerini ön plana çıkartarak cebimizi tehdit eder bir hal almakta. Açıkçası buna mecbur değilsiniz, eğer bir diş sorununuz varsa ve implant gibi maliyetli bir işlem gerektirmiyorsa, diş temizliği, dolgu, kanal tedavisi gibi işlemler için devletin ücretsiz diş sağlığı merkezlerini  rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kendi tecrübemden faydalanarak sizlere  bu merkezlerden nasıl yararlanacağınızı anlatan bir rehber hazırladım.Buyurunuz :

Öncelikle randevumuzu alalım , aşağıdaki linkten merkezi hekim randevu sistemine giriş yapıyoruz:

https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/

Gelen ekranda hizmet almak istediğimiz şehri seçtikten sonra ilgili sağlık kurumları listesi önümüze düşüyor ;

Bu listeden bize en uygun Diş Sağlığı Merkezini seçiyoruz, bu seçimden sonra önümüze randevu al  butonu olan ilgili Merkezin sayfası çıkıyor. Butona tıklıyoruz.

Screenshot_1.png

Bu listeden bize en uygun Diş Sağlığı Merkezini seçiyoruz, bu seçimden sonra önümüze randevu al  butonu olan ilgili Merkezin sayfası çıkıyor. Butona tıklıyoruz.

Screenshot_3.png

Gelen ekrandan üye ol butonuna tıklayarak üyelik işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir internet sitesine üye olmaktan çok daha kolay ve pratik, merak etmeyin. Üye bilgilerinizi mail adresinize gelen şifreniz ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkıyor,

Screenshot_4

randevu ara butonuna tıkladığınızda görevli doktorlar arasından seçim yapmak için aşağıdaki gibi bir liste ile karşılaşıyorsunuz;

Screenshot_5.png

Seçtiğiniz hekimin ismi üzerine tıkladığınızda uygun randevu saatleri sayfada görünür hale geliyor. Buradan dilediğiniz saati seçerek randevu alma işlemini tamamlıyorsunuz.

Screenshot_6

İşlem tamamlandığında, randevunuzun bilgileri,  mail adresinize otomatik olarak geliyor.

Gelelim randevu günü geldiğinizde yapmanız gerekenlere ;

Sizlere tavsiyem, randevu saatinden bir saat kadar önce merkeze gidin , öncelikle girişte kimliğinizle kayıt yaptırmanız gerekmekte. Buradaki  personel size sistemden bir kart çıkartarak veriyor ve ilgili doktorun muayenesinin önünde bekliyorsunuz. Ne kadar erken kayıt olursanız randevu saatine yakın bir saatte  işinizi halletme ihtimaliniz o kadar yükselir. Bekleme alanında göreceğiniz kalabalık sizi korkutmasın :),  aslında işler sistematik işliyor. Her hekimin oda kapısının yanında ekranlar var ve hastalar bu ekranlar vasıtası ile çağrılıyor. Muayene sırasında diş filmi çekilmesi ihtiyacı oluşursa Hekim  sizi sistemden girişi yaparak  röntgen bölümüne sevk ediyor.  Siz yine röntgen bölümünde adınızın ekrana düşmesini bekliyorsunuz. Süreci anlayıp uygun hareket ettiğiniz  takdirde işler düzenli işliyor.

Ben Üsküdar Çengelköy’de bulunan Ahmet Yüksel Özemre Diş Sağlığı Merkezi’nde kanal tedavisi yaptırdım, gayet memnun kaldım, tavsiye ederim…

 

Nedir bu Ghost in the Shell ?

Ghost in the Shell ( Kabuktaki hayalet ) filmi, 31 Mart itibarı ile sinema salonlarımızı şenlendirecek, özellikle  Imax de izleyenlerin ağzını açık bırakacak.

12

Peki nedir kimdir bu kabuktaki hayalet ;

Bendeki evveliyatı 1997’lere dayanır, ilk olarak  Mangasını görüp çizgilerine ve konusuna hayran olmam ile başlamıştı. Sonrasında anime filmi ile tanışmak kısmet oldu . İyi ki de oldu , çünkü bence gerçek bir sanat eseridir.

Kısaca spoiler vermeden ;
1989 de ilk Mangası yayınlanmış, aslında başlarda pek tutmamış fakat zamanla sevenlerinin gönlünde taht kurmuş, kendi çapında Blade Runner hayranlığı benzeri bir hayran kitlesi oluşturmuştur. 1995 de yayınlanan anime filmi izlerken Blade Runner atmosferine benzerlikler de gözden kaçmaz ..Yüksek binalar , devamlı yağan yağmur , şehrin üzerindeki kasvetli hava ve filmin rengi ile uyumlu harika müzikler.
Konu 2029 yılında geçer, şehir belirtilmemiştir. Devasa bir elektronik network ile hayatın her alanı sarılmış durumdadır. İnsanlar, cyborglar ve robotlar bu ağa direkt olarak erişim sağlayabilmektedir.
İnsanların büyük bir kısmı kaybedilen organlar yerine yapılan yapay uzuvlar, organlar ile yarı makine haline dönüşmüş, ne kadar insan olduklarını sorgular durumdadır. Bu seviyede ghost devreye girer, anime filminde “ghost” insanı makineden ayıran noktadır. İnsanın bilinci, anıları ,ruhu filmdeki “ghost” kavramını karşılayabilir.
Tabi bu devasa network içinde insan ruhları da hacklenmeye açık bir hal almıştır…
Hikayemiz Binbaşı Kusanagi ( filmde karşımıza Scarlett Johansson olarak çıkacak ) etrafında geçer, Kusanagi nin  sadece bir yumruk kadar beyin hücresi gerçektir , bu kısım haricinde  vücudunun tümü üretilmiştir, zaten filmin başında üretimini izleriz.
Kusanagi’yi polisiye bir konu üzerinde seyrederken kendini sorgulama yolculuğuna şahit oluruz.

Filmle benzerlik olabileceğinden konuya daha fazla girmiyorum. Açıkçası sinema filminin ne kadar anime filminin yolundan gideceğini de bilmiyorum. Umarım gişe hasılatı uğruna güzelim hikayeyi heba etmezler felsefeyi güzel bir şekilde yansıtabilirler. Bu noktada Ghost in the Shell hayranları genel olarak filme çok temkinli ve soğuk yaklaşıyorlar. Tecrübesiz yönetmenin  bu kült uyarlamanın altından kalkamayacağını düşünüyorlar.
Biz ön yargılı olmayalım, gidelim keyfini çıkaralım derim…

———————————————————————

Sinema filmi  Fragman :

http://www.imdb.com/title/tt1219827/videoplayer/vi1030927897?ref_=tt_ov_vi

Anime filmi  merak edenler için izleme linki :

https://www.turkanime.tv/video/ghost-in-the-shell

ghostintheshell

Yol hiç bitmez uzar gider

Başladığı kapıdan

Az gittik uz gittik ama

Gücümüz yettiğince yola devam

Bacaklarım yorulsada

Yürürüm varanadek anayola

Yollarla işler birleşir orada

Bilmem bundan sonra yolculuk ne yana*

Hayat bir yolculuk, hayatımızda yaşadıklarımızda birer yolculuktur aslında. Yollar hep biter ve yerine yeni yollar çıkar karşımıza. Yol seçimi önemlidir, bazı yollar zorludur, bazıları tehlikelidir, bazıları rahattır. Bilbo Baggins zorlu yolu tercih etti ve Shire ı terketti,

herşey  Shire’ı terk etmekle başlar bence…


*Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği

 

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑